Desatero: Jak urychlit psaní své práce?

1) Dám vám na úvod jednu dobrou radu z vlastní zkušenosti. Nejlépe a nejrychleji se vám práce bude psát, když si zvolíte téma, o které se zajímáte a které vás baví.2) Dalším důležitým bodem, který bych na začátku zmínila, je plánování. Vytvořte si plán a ten se snažte dodržovat. Stanovte si, za jak dlouhou dobu chcete práci napsat. Nebo si naplánujte, kolik stran denně chcete napsat. Zde je opravdu důležitá důslednost. Já jsem si při psaní diplomové práce zvolila za jak dlouho bych práci chtěla napsat a každý den jsem se snažila psát. Ať už šlo o tři věty denně, nebo o pět stran. Ne každý den je posvícení.


3) Napište si osnovu (kapitoly, podkapitoly) jak má práce vypadat a co vlastně chcete psát. Stanovením osnovy již na začátku ušetříte hodně času. Může se stát, že byste se později topili v tom, co vlastně a jak chcete psát, což by zabralo opravdu spoustu času. Jako užitečné se mi osvědčilo psát si každou myšlenku k práci, která mě napadla, a to nejen při psaní práce, ale i během dne. Protože ačkoliv si řeknete, že si to budete pamatovat, věřte, nebudete.


4) To, co mi opravdu urychlilo psaní práce, byly zvýrazňovače a barevné „lepíky“, které mi pomohly s orientací v knihách a jednotlivých textech. Barevná organizace vám zaručí přehlednost v tuně materiálu.

5) Pokud při psaní akademického textu, zejména v teoretické části práce, narazíte na něco, čemu nerozumíte, je lepší si to ihned vyhledat. Jestliže vyhledávání informací necháte na konec, může se stát, že na něco zapomenete a to by se vám mohlo u obhajoby vymstít.6) Jestliže si nevíte rady jak pokračovat v práci a čekáte na odpověď od vedoucího, nečekejte. Ne vždy má daný vedoucí čas hned odepsat. Pokračujte v psaní jiné kapitoly a po odpovědi se vraťte k předchozímu tématu.

7) Vypněte mobily, internet a televizi. Psaní kvalifikační práce vyžaduje 100% soustředěnost. Sociální sítě jsou velkým žroutem času, a i když se to nezdá, letmé zkontrolování Instagramu vám sebere spoustu času. Facebook a Twitter se obejdou bez statusu o učení.

8) Dělejte si pravidelné přestávky. Ideální je jednou za hodinu na patnáct minut. Během psaní práce nezapomínejte na jídlo a pitný režim. Pijte hodně vody a jezte zdravé svačiny.

9) Nejvíce vám při psaní textu pomůže, když zjistíte, jak a kdy se vám píše nejlépe. Ráno, večer, v knihovně, kdekoliv se budete cítit dobře, se odrazí na tempu psaní. S tím souvisí i následující bod.


10) Posledním bodem je příjemné prostředí. V bordelu se vám nebude psát dobře a budete se soustředit na uklízení nepotřebných věcí ze stolu. Vykliďte si pracovní místo, pište nejlépe u stolu a ne nikde jinde, postel a gauč jsou v tomto případě tabu. Vyvětrejte si místnost, ať máte přísun čerstvého vzduchu a klidně si zapalte i vonnou svíčku, abyste si to psaní trochu zpříjemili.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tituly: Jak koho oslovovat?

O NÁS