Jak se efektivně učit cizí jazyky

Mluvím plynně třemi jazyky (angličtina, němčina, španělština) a do toho se učím ještě francouzsky. Jak jsem toho dosáhla? Mé tipy a triky vám odhalím v tomto článku.

Je to zábava

Ze všeho nejdůležitější je váš přístup. Pokud už od začátku budete mít zafixováno v hlavě, že se to stejně nenaučíte, že na to nemáte buňky, že je toho moc, že u toho stejně nevydržíte, že to vlastně ani nepotřebujete, tak TO TAK OPRAVDU BUDE A SKONČÍTE S TÍM JEŠTĚ RYCHLEJI, NEŽ JSME ZAČALI! Je nutné si uvědomit, že to děláme především PRO SEBE a náš cíl je naučit se nový jazyk. Dělejte si každý den milníky, a i kdyby to měla být jen tři nová slovíčka denně, tak je to velký úspěch. Berte to jako svou zábavu. Učení totiž ne vždy znamená ležet v knihách. Je dobré zvážit své schopnosti a určit si reálně splnitelné cíle.

Nestresujte se

Nenaučil ses 1. lekci za jeden den, jako to bylo v návodu? Nevadí! Nenechte se tím odradit. Každý máme jiné tempo. Učebnice, online kurzy a jiné příručky, které slibují, že vás naučí jazyk perfektně za 30 dní - lžou! Berte to tak, že vám jen ukazují cestu a mají cíl nakopnout vás k učení, ale nestresujte se tím, že nestíháte plnit úkoly v časovém limitu, který byl někým předepsaný. Reálně není možné se dostat od začátečníka na pokročilého jen za měsíc. Chce to minimálně rok a každý den se alespoň půl hodiny tím jazykem zabývat. Jakýkoliv kurz vám jen ukáže cestu, ale nezaručí, že vám to v hlavě zůstane a budete mluvit okamžitě plynule a bez chyb.

Nevyhýbejte se jazykovému prostředí

Každý člověk dělá chyby a většina z nás se za ně stydí. Nestyďte se mluvit i s chybami. Najděte si pár rodilých mluvčích, se kterými budete intenzivně konverzovat. Zároveň je poproste, aby vás opravovali. Nevyhýbejte se tomuto jazykovému prostředí, ale naopak ho vyhledávejte. Není přece na škodu si přelouskat v jiném jazyce složení potravin, koupit si časopis, podívat se na cizojazyčnou televizi, poslouchat rádio, přeložit si písničku a tak podobně. Učit se jen z učebnice není v praxi až tak efektivní. Osobně znám několik lidí, kteří zvládají gramatiku levou zadní, ale neumí to užít v praxi, a tak jim je to ve finále k ničemu.

Mluvte, mluvte, mluvte

Někomu trvá dlouho, než se rozmluví, ale ten moment někdy přijít musí. Často se tomu bráníme, a tak akorát sami sebe ochuzujeme a naše jazyková vybavenost klesá. Sami můžeme následně zpozorovat, že od běžné konverzace o počasí se dostaneme na mnohem vyšší úroveň a budeme schopni mluvit bez pomoci a plynule.


PomůckyNicméně je dobré mít nějakou učebnici, kde je vysvětleno proč, jak a kdy se co užívá. Já osobně doporučuji mluvníky a gramatiky od nakladatelství Lingea. Vše je přehledné, jsou zde obsaženy fráze, které se opravdu užívají a nejsou zastaralé, navíc tam jsou tipy a triky, jak se neplést a podobně. 

*Člověk zde nalezne i velmi vtipné výrazy.


Další skvělou pomůckou jsou aplikace. Zkuste si udělat denní 10minutovou rutinu, třeba při snídani, a nastartovat tak svůj den. Já mám nejraději Duolingo. Je škoda, že česky tam je jen angličtina, ale pokud anglicky rozumíte, tak je možné si vybrat z 23 jazyků. Naleznete tam toho mraky od norštiny, před čínštinu, hebrejštinu až po moji milovanou španělštinu. Můžete si dokonce nastavit denní upomínku a budou vám vyskakovat na telefonu upozornění. Co mě hodně baví, jsou lekce „za odměnu“. Během lekcí sbíráte body. Když dosáhnete určitého počtu, tak se vám odemkne například lekce flirtu a to je teprve zábava. 

*Duolingo - francouzština


Další super appka, kterou objevil můj manžel je Wordbit. Po každém odemknutí telefonu vám naskočí na displej nové slovíčko a musíte ho buď odkliknout, že ho znáte, anebo se objeví příště znovu a zapamatujete si ho. Mnoho z nás stráví velkou část dne s telefonem v ruce, a tak není na škodu si to trochu oživit.

*Aplikace Wordbit - španělština

Důležité je mít vše na jednom místě. Pořiďte si sešit, kam si vše budete zapisovat. Jak nová slovíčka, tak gramatiku, která vám není jasná. Já osobně dokud si to nenapíšu, tak si to nepamatuju.


Kartičková metoda je další vychytávka, která vám pomůže. Pokud vám vyrábění kartiček jen pro sebe přijde zbytečné, tak si z toho vytvořte pexeso a hrajte ho s někým, kdo se učí stejný jazyk. Uvidíte, že si to zapamatujete mnohem rychleji, než kdybyste se to měli učit nazpaměť.


Nespoléhejte se na druhé

Kdo je ten, kdo se chce něco nového naučit? Vy a jen vy! Pokud si myslíte, že se přihlásíte na kurz a oni vám vše nalijí do hlavy, tak to se hodně pletete. Největší práci musíte provést sami na sobě a jen trpělivostí, pílí a pravidelností dosáhnete dobrých výsledků.

Motivujte se

Jak už jsem se zmiňovala, nedávejte si vysoké a nesplnitelné cíle. Přistupujte k tomu zodpovědně a v klidu. Za měsíc se opravdu jazyk nenaučíte. Reálný je tak rok každodenní práce. Samozřejmě, že učit se člověk musí celý život, aby vše nezapomněl a udržel si svou úroveň. Mnoho lidí dosáhlo úrovně C1, ale po několika letech odcizení a neprocvičování můžou opět začít od znovu. Pokud se v daném jazykovém prostředí nepohybujete, o to důležitější je nepřestat procvičovat. Odměňujte se za své pokroky.

Resumé

  • Pozitivní přístup
  • Určit si cíle a řídit se vlastním tempem
  • Chybami se člověk učí
  • Vhodit se do jazykového prostředí
  • Rozmluvit se
  • Aplikace a kartičky
  • Trpělivost, píle, pravidelnost
  • Motivace

Doufám, že jsem vás alespoň malinko motivovala a některé mé tipy využijete. Mějte na paměti, že to není o talentu, ale především o tvrdé práci.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tituly: Jak koho oslovovat?

O NÁS