Jakou fotografii vybrat do životopisu?Zpravidla většina personalistů požaduje k vašemu životopisu i fotografii. V některých případech se však stává, že právě kvůli špatně zvolené fotografii, můžete ztratit šanci dostat se na pohovor. Dnes si ukážeme, jak vybrat správně.


Samotný životopis o vás vypoví hodně informací, ale k dokonalosti ho dovedeme jedině výběrem správného portrétu, který může zásadně ovlivnit výběr kandidátů.


Personalisté potřebují především vidět váš výraz, který jim hodně napoví i o vašem vystupování. Zaměstnavatelé především hledají slušně vypadajícího a zodpovědného kandidáta. Jediná fotografie dokáže o člověku vypovědět mnohé. Ať se vám to líbí, nebo ne, nejlepší portréty jsou přesně takové, které se fotí na pas nebo občanský průkaz.

Co je důležité ukázat?Především přímý pohled, který vypovídá o vaší serióznosti. Dále pak sympatický výraz. Vyvarujte se příliš vážnému výrazu. Široký úsměv však také není vhodný. Nejlepší volba je neutrální výraz, popřípadě mírný úsměv (viz fotografie). Vyvarujte se fotografiím celé postavy, pokud se tedy neucházíte o práci herce, modelky či jiné specifické profese, kde se naopak tento formát vyžaduje.


Jak takový portrét vyfotit?

K nafocení portrétu pro životopis nepotřebujete profesionálního fotografa. Nejdůležitější je výběr pozadí. Zvolte čisté bílé pozadí a zavolejte si na pomoc někoho, kdo vás vyfotí. Velmi nevhodné jsou "selfie fotografie". Fotografie by měla být v dobré kvalitě, což v dnešní době zvládne už i kdejaký chytrý telefon. Vyfoťte se na denním světle, nebo v dobře osvětlené místnosti. Ujistěte se, že vámi pořízená fotografie je ostrá a není na ní nějaký rušivý element (například zásuvka, otevřená skříň a podobně). Na fotografii by měla být celá hlava a ramena - nic víc a ani míň. Pokud se vám to však pořád nezdá, nebojte se svěřit profesionálnímu fotografovi, který si vás "nastaví".

Jaké oblečení a líčení zvolit?
Snažte se vyvarovat výraznému, křiklavému a několikabarevnému oblečení. Zvolte nejlépe takové, ve kterém byste šli na pohovor. U žen se nedoporučuje příliš hluboký výstřih a výrazné líčení. Snažte se působit elegantně a decentně. Vlasy (u mužů také vousy) by měly být upravené. To samé platí pro šperky a doplňky. Je vždy lepší volit minimalismus.


Na této fotografii vidíte velmi povedený portrét muže, který působí velmi sympaticky.


Co se považuje za nevhodné?

Především se nedoporučuje mít odhalená ramena, sluneční brýle, vyzývavý pohled, pohled zboku, neupravenost, selfie fotografie, výrazné líčení a oblečení, fotit celou postavu, zaslat výřez obličeje z fotky, kde je původně více lidí a také by neměly být vidět ruce.


Na této fotografii je nevhodných hned několik elementů, a to: neupravené vlasy, vyzývavý pohled, hluboký výstřih a odhalená ramena. Takhle to zkrátka vypadat nemá!


Některé z těchto případů se vám mohou zdát extrémní, ale divili byste se, kolik jsem jich v praxi na recepci přijala. Asi největší faux pas byl případ ženy, která se ucházela o pozici servírky a ve svém životopise měla fotografii, kde byla v plavkách v bazénu s drinkem v ruce. Asi je vám jasné, že ji v našem hotelu nezaměstnali.

Co když po mně fotografii nepožadují?

Ano, opravdu některé firmy vyloženě fotografii nepožadují. Jenže taková fotografie vám může přinést ovoce. Nejen, že si o vás personalista udělá představu, ale také tam mohou vzniknout určité sympatie, na základě kterých vás pozve na pohovor. Nehledě na to, že zkušený personalista dokáže z vaší vizáže odhadnout vaše kvality. Dobře vyfocená fotografie také svědčí o tom, že jste si dali záležet a snaha se cení!

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tituly: Jak koho oslovovat?

O NÁS