Kvalifikační práce: jaké téma zvolit?


Jestli se chystáte psát bakalářskou, nebo diplomovou práci, rozhodně nepodceňujte výběr tématu. Ne vždy jde téma změnit, a pokud si zvolíte špatně, nejen že vám to znepříjemní proces psaní, ale nevhodně zvolené téma se může projevit na kvalitě práce, hodnocení a dokonce i u obhajoby.


Každý by si měl zvolit takové téma, které je schopen zpracovat. Jak ale na takové téma narazit?

Začněte v dostatečném předstihu. Čím dříve, tím více času budete mít na přemýšlení a rešerši. Při online brouzdání můžete zjistit, zdali už někdo před vámi podobnou práci nenapsal. Také není od věci si dopředu zjistit zdroje, ne každá kniha je v knihovně nebo na internetu. Mohli byste se totiž setkat se složitým sháněním publikací. Shánění klíčových děl vám může ubrat spoustu potřebné energie, kterou budete potřebovat na psaní. Pokud si své téma vymyslíte na poslední chvíli, věřte, že pak budete litovat.Teď se dostáváme k důležité otázce a to, jaké téma si tedy zvolit? Zeptejte se sami sebe, pokud vás dané téma opravdu zajímá, nebo jestli vám bylo „vnuceno“ vedoucím. Nelze totiž napsat dobrou práci o tématu, které vás nebaví (vím, o čem mluvím). V tématu, které vás zajímá najděte smysl.

Výsledné dílo pak můžete použít i při hledání zaměstnání, či jako podklad pro doktorské studium. Skvělé je spojit téma práce s koníčkem (to se mi podařilo v diplomové práci) a výsledek byl o 100% lepší. Nejen, že vás pak psaní bude bavit, alespoň do určité míry, ale také vás bude motivovat k dobrým výkonům. Pozor ale na nová a aktuální témata, ke kterým nemusí být žádné podklady. Volte proto taková témata, která budete schopni zpracovat.

Není od věci si před zadáním práce rozvrhnout, jak vlastně vaše práce bude vypadat. Dobře si rozmyslete, jak byste práci chtěli napsat a jak by měla vypadat její praktická a teoretická část. I když téma práce může být nejlepší pod sluncem, u praktické části můžete narazit a zjistit, že je velmi těžké na zpracování (nemusíte sehnat vhodný vzorek lidí na dotazník atd.).

Pokud již máte vymyšlené téma, najděte si potencionálního vedoucího, který vás bude vést. Prodiskutujte s ním i všechna témata, která vás zaujala. Vedoucí vás pak navede vhodným směrem, téma pomůže rozšířit či upravit. Vyberte si vedoucího, který vám sedne a který je vám sympatický.

Nedejte vždy na doporučení ostatních studentů.

Vyučující, který sedl jinému studentovi, nemusí vyhovovat vám a naopak. Na závěr vám přejeme úspěšné dokončení a obhájení vaší kvalifikační práce.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tituly: Jak koho oslovovat?

O NÁS