Příslovečné spřežky
Spojení podstatných jmen, zpodstatnělých přídavných jmen, zájmen, číslovek a příslovcí s předložkami nabývají někdy platnosti prostých příslovcí. V písmu se to projevuje tak, že se uvedená spojení píšou dohromady. Dnes si uvedeme nejčastější příklady a také časté chyby.

1) Spojení předložek s podstatnými jmény
a) Jako jedno slovo píšeme příslovečné výrazy: dohromady, dokonce, nahlas, nahoru, nakvap, nazmar, občas, vcelku, vzápětí, zčásti, zpravidla, zbrusu apod.b) Obojím způsobem se píšou výrazy: bezesporu i beze sporu, bezpočtu i bez počtu, bezpochyby i bez pochyby, kupodivu i ku podivu, kupříkladu i ku příkladu, například i na příklad, navěky i na věky, obden i ob den, zpočátku i z počátku apod.
2) Spojení předložek se zpodstatnělými přídavnými jmény
a) Jako jedno slovo píšeme příslovečné výrazy: doleva, doprava, nalevo, napravo, odjakživa, potichu, zhruba, ztěžka, zticha atd.b) Obojím způsobem se píšou výrazy: donedávna i do nedávna, doširoka i do široka, načerno i na černo, nahrubo i na hrubo, nakrátko i na krátko, nakřivo i na křivo, naprázdno i na prázdno, naživu i na živu, odmala i od mala, podomácku i po domácku, zatepla i za tepla, zblízka i z blízka apod.
*Možnost tvořit takové nové spřežky, zvláště s předložkami do a na, je téměř neomezená – např. šaty dozelena i do zelena.
3) Spojení předložek se zájmeny a číslovkami
a) Jako jedno slovo píšeme příslovečné výrazy: beztoho, nadto, nato, natož, poté, potom, předtím, přitom, vtom, zajedno apod.b) Obojím způsobem se píšou výrazy: mimoto i mimo to, poprvé i po prvé, pokaždé i po každé apod.
4) Spojení předložek a příslovcí se píšou dohromady
Do této skupiny patří tyto výrazy: nahonem, nanejvíc, napoprvé, napořád, napotom, napřed, nazítra, odevšad, odjinud apod.K příslovečným spřežkám předložkovým se řadí i bohudík, bohužel, buďsi, horempádem, mermomocí, tentam i ten tam, víceméně i více méně apod.
5) Psaní jiných spřežek
Platí pro ně obdobné zásady jako pro všechny ostatní. Výrazy jako kolemjdoucí, práceschopný, pravděpodobný, bůhvíkdo, bůhvíco, jaksepatří, jakživ píšeme dohromady jen tehdy, vyslovujeme-li je jako jedno slovo (s jedním hlavním slovním přízvukem).Některé z těchto spřežek lze psát i jako spojení samostatných slov, například: bůhvíkdo i bůh ví kdo, takzvaný i tak zvaný, výšeuvedený i výše uvedený apod.
Jak poznáme, že se nejedná o spřežku?
Máme na to takovou malou pomůcku. Pokud mezi předložku a výraz jsme schopni vložit ještě jedno slovo a spojení neztratí smysl, tak se nejedná o spřežku.Názorné příklady:
Navečer se už stmívá.Na dnešní večer jsem koupila dobré víno.
Prosím, dej tu krabici nahoru.
Na slavnou horu Říp jsme šlapali asi hodinu.
Zpravidla chodím spát ve 12 hodin večer.
Z tohoto pravidla lze vyčíst, že si máme dávat pozor na spřežky.
Nejčastější chyby
Velmi hojně se setkáváme s chybným zápisem následujících výrazů.