Ladislav Zibura – Prázdniny v Evropě

Láďa Zibura je mladý cestovatel, který už podnikl cestu za 40 dní do Jeruzaléma, vydal se pěšky mezi buddhisty a komunisty a už nikdy nepůjde pěšky do Arménie a Gruzie. Jsme si jisté, že jste o něm už slyšeli. Vydal již tři knihy (nutno podtknout, že velmi úspěšné), ročně přednáší v několika městech a v neposlední řadě byl i v proslulém AZ-kvízu. V jeho poslední knize se vydal, jak už název napovídá, na prázdniny stopem po Evropě. Stopovací jízdu začínáme s princem Ládíkem v Polsku, odkud míří na sever až na polární kruh do Santovy vesničky. Z tohoto místa vyráží na jih do Athén, na Balkán a pak zpátky do rodné vlasti. Autor vám poskytne nesčetné osobní zážitky ze svých setkání a věřte, že je o co stát. 


RECENZE Z POHLEDU SABINY

Kniha slibuje zábavu od začátku až do konce. Láďův humor je velmi specifický a zaručuji vám, že se při jeho historkách napříč Evropou budete smát od začátku do konce. Líbí se mi, že kniha není nudným cestopisem, ale je podložena právě autorovými zážitky z cest. Dílo je psané Láďovým osobním stylem, který vás pohltí. Na vydání nové knihy jsem se neskutečně těšila, jelikož jsem byla  loni na přednášce Prázdiny v Evropě, trochu jsem už dopředu věděla, co mě čeká. Kniha naprosta splnila moje očekávání a za mě je nejpovedenějším Láďovým počinem – možná proto, že Evropa je mým cestovatelským zkušenostem nejbližší a spoustu zemí jsem navštívila, bylo mi Láďovo vyprávění tak nějak bližší.

Nejúsměvnější historkou je za mě příběh s polským barmanem a svařeným pivem, když jsem se v metru smála, asi jsem musela vypadat jako blázen.

RECENZE Z POHLEDU KARLY

Autor ve svých knihách velmi skvěle manipuluje s humorem. Je to humor nenucený, situační, trefný, autentický a já jsem ho nazvala „humor vod cesty“, protože ze svých zkušeností vím, že jedině na cestách se vám stávají situace, které „prostě nevymyslíš“. Velmi oceňuji, že Láďa do knihy zahrnul samostatné strany vysvětlující určitá fakta, která jsou v knize obsažena. Na základě těchto „vysvětlujících stránek“ lze říct, že tato publikace je srozumitelná napříč všemi generacemi. Kniha je doslova nabouchaná krásnými ilustracemi od proslulé dvojice TOMSKI&POLANSKI. Měla jsem tu čest poznat Prince Ládíka i osobně a mohu jen potvrdit, že oplývá humorem i v běžné konverzaci. Ten kluk to má prostě nějak v sobě a není divu, že dosahuje takového úspěchu v počtu prodaných titulů. Je pro mě vždy osvěžující obejvovat, i když takto zprostředkovaně, zvyky tamních kultur. Líbí se mi, že tento druh cestopisů (pěskopisů) naprosto vybočuje z řad. Autorovi zde nejde jen o to dojít (dojet) na nějaké místo, ale zajímají ho především místní lidé, je zvídavý, důvtipný, odvážný, spontánní a v neposlední řadě skromný. S Láďou zkrátka zažijete nevšední dobrodružství.

ÚRYVEK 

(Láďa zrovna stopnul spěchajícího Litevce v mercedesu, který měl volant na pravé straně)

„Myslím, že z mého pohledu celá situace vypadala trochu bezpečněji. Já totiž na rozdíl od Virgiuse na auta v protisměru viděl. Seděl jsem na sedadle řidiče a Virgius mi pokládal otázky jako myslíš, že ho stihnu předjet? nebo vejdu se tam? a další dotazy, na které jsem neznal odpověď. Pak ale prokoukl, že vždycky záměrně říkám ne, a já přiznal, že nemám odhad ani řidičák. Dál už se tedy řídil jen svou intuicí a předjížděl podle citu. Když jsme přijeli do Kaunasu, Virgius trval na tom, že mě nenechá na okraji, ale odveze do centra. Z jeho mercedesu jsem tak vystupoval na hlavní třídě před zahrádkou kavárny plné lidí a v duchu pochyboval o tom, zda opravdu vypadám jako stopař.“


Pokud jste ještě od Ladislava Zibury nic nečetli, tak byste měli. Obě dvě jsme jeho věrné fanynky a jak knihy, tak přednášky jsou naprosto úžasné. Do kolen vás dostane především autentičnost a smysl pro humor.


Populární příspěvky z tohoto blogu

O NÁS

Tituly: Jak koho oslovovat?

KOREKTURA