Zvláštní větné vazby
Jedná se o vazby, které se objevují v mluveném, ale i psaném projevu. Zvláštností na nich je, že nejsou tvořeny pravidelně. Často se s nimi setkáme v hovorové češtině, v publicistice a v uměleckých dílech.
Je možné je rozdělit na dvě skupiny:
ZÁMĚRNÉ (motivované) - slouží například ke stylistickému ozvláštnění textu, nepovažujeme je za chybné ⇒ např. antepozice, apoziopéze, postpozice
NEZÁMĚRNÉ (nemotivované) - odchylky, které narušují větnou strukturu ⇒ např. anakolut, kontaminace 1. typu, zeugma
ANAKOLUT
Jedná se o změnu původního větného schématu. To znamená, že další část věty nenavazuje správně na část předcházející. Dochází k vyšinutí z vazby, nebo přeryvu větného schématu uprostřed věty.Příklad: Naši hráči, když přijedou do ciziny, dobře se jim hraje. Když naši hráči přijedou do ciziny, dobře se jim hraje.
ANTEPOZICE
Postavení závislého větného členu před člen řídící.Příklad: Kvalitní personál, ten potřebujeme především. Normálně bychom řekli: „Potřebujeme především kvalitní personál.“
APOZIOPÉZE
Je akustické nebo myšlenkové přerušení konstrukce či věty a odmlčení se z citového rozrušení. Graficky je označovaná zpravidla třemi tečkami.Příklad: Mazej, nebo tě…
ATRAKCE
Neboli větná spodoba. Mechanické přizpůsobování slova podobě slova sousedního, často nadřízeného.Příklad: Je širší než delší. Je širší než dlouhý.
ELIPSA
Jinými slovy výpustka. Syntaktická konstrukce, v níž je v závislosti na kontextu nevyjádřen, respektive vypuštěn, některý větný člen či jeho část, popřípadě věta, kterou v kontextu očekáváme.Příklad: Já mu nic neřekla. (Já jsem mu nic neřekla.)
Existuje také elipsa ustálená, lexikalizovaná.
Příklad: Její muž pije! (všichni víme, že alkohol)
KONTAMINACE
Kontaminace má dvě podoby.1. Směšování dvou různých vazeb, jehož výsledkem je nějaká vazba nová.
Příklad: předcházet něco místo něčemu
2. Zkřížení dvou synonym nebo slov sémanticky blízkých, vzácně dvou antonym, jehož výsledkem je nový tvar.
Příklad:
neznaboh + bezbožný = beznaboh (užíváno v dialektu)
elipsovitý + vejčitý = elipčitý
breakfast + lunch = brunch
Obezřelý + prozřetelný = obezřetelný
Hrůzný + strašlivý = hrůzlivý
PARENTÉZE
Jinými slovy vsouvání nebo vsuvka. Vzniká v případě, kdy je slovo (popřípadě věta) vložené do větné konstrukce bez syntaktického začlenění.Příklad:
Tuto práci, pokud si dobře pamatuji, jsem ještě nekontroloval.
To jsem myslím říkala.
POSTPOZICE
Postavení členu závislého za členem řídícím.Příklad:
Ona se jí lekla, té sochy.
Už jsem tam byl, na tom večírku.
ZEUGMA
V tomto případě dochází ke spřežení vazeb. Odchylka od pravidelné větné vazby vzniklá tím, že se u dvou sloves s různou vazbou užije vazba jen jednoho z nich.Příklad:
řídit se a učit se z příkladů
Ničení a šlapání po trávníku se zakazuje. Správně by bylo: „Ničení trávníku a šlapání po něm se zakazuje.“