Proč oslovit korektora

Dnes bychom vám rády přiblížily obsah a smysl naší práce, protože není korektor jako korektor. Často totiž můžete narazit na lidi, kteří tuto práci vykonávají a ve výsledku udělají více škody než užitku. K napsání tohoto příspěvku mě dovedl inzerát s názvem „Hledáme korektory se slušnou znalostí češtiny“.Je mi naprosto jasné, že ve většině případů firmy hledají nejlevnější pracovní sílu a smyslu korektur nedávají patřičnou pozornost. Jenže! Je to právě vaše vizitka, a pokud se na vašem webu, v článku či jiném textu objeví hrubka, nebojte se, že vám to čtenáři nedají sežrat“. Navíc to mnohdy vypovídá o neprofesionalitě dané společnosti či osoby.

Česky umí přece každý

Každý člověk nemůže být korektor a ne každý češtinář umí být korektor. Korektury nejsou jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Vyžaduje to velmi odborné zkušenosti, neustálé vzdělávání v oboru a poté přímo při opravě 100% soustředěnost a čas, hodně času. Profesionální korektor ví, že není krát (x) jako krát (×), zná rozdíl mezi 15% a 15 %, umí stylisticky upravit větu tak, aby dávala jasný smysl, snaží se text obohatit, vyřadit vycpávková slova, přeformulovat nevhodně použité výrazy, opravit gramatické a pravopisné chyby, zkontrolovat interpunkci, překlepy, dělení textu a mnoho dalšího.

Na facebookových skupinách, freelancer stránkách a různých webech naleznete mnoho lidí, kteří nabízí své levné korektorské služby (korektor – brigádník). Vypadá to jako snadný přivýdělek třeba pro seniory nebo maminky na mateřské, protože: „Česky umí přece každý, no ne?“ Ano, český jazyk jsme měli všichni na základní škole, střední škole, ale mít kompetence korektora vyžaduje trochu víc. Není to jen „cit“ na čárky a dobrá znalost pravopisu. Text je poté vaše vizitka a vy platíte za jeho správnost. Když hledáte odborníka například na bolavý zub, tak také nepůjdete támhle ke kamarádovi, protože mu šla na střední dobře biologie, ale vyhledáte přímo specialistu a tomu se svěříte. Obzvlášť velký pozor si dejte na korektory vyššího věku. Mnohokrát jsme se setkaly s tím, že nám lidé psali, že jim korektor něco opravil ještě podle starých pravidel. Nová Pravidla českého pravopisu vyšla roku 1993 a bohužel, troufám si říct, většina starších češtinářů a korektorů má zafixováno používat starý pravopis, který se naučili právě před rokem 1993.

Jazyková korektura a nic víc

Další chytáček ve světe korektorů je nízká cena za skvěle provedenou korekturu, tedy jen opravení gramatických a pravopisných chyb. A co stylistika, překlepy, kontrola správnosti symbolů atd.? Dáme si tu jeden jednoduchý příklad z praxe pro lepší představivost.

Originální text:
V devět ráno muži dva vyšly z domu a na objed se dostavili ve dvanáct.

Jazyková korektura:
V devět ráno muži dva vyšli z domu a na oběd se dostavili ve dvanáct.

Komplexní korektura:
V devět hodin ráno vyšli z domu dva muži a na oběd se dostavili ve dvanáct. + komentář korektora: Popřípadě zde můžete pro obohacení textu užít: v pravé poledne.

Zde jasně vidíte, že jazyková korektura nestačí. Dejte si proto velký pozor, jaký druh korektury si objednáváte. Profík by měl provádět pouze komplexní korekturu, dát vašemu textu šmrnc, poradit vám s některými formulacemi, obohatit text atd. Váš text by ve finále měl být srozumitelný pro cílovou skupinu, čtivý a jazykově správný.


Konzultace a doprovodný dokument

Často se to nestává, ale mělo by to tak být. Korektor by vám měl nabídnout možnost konzultace, popřípadě vypracovat doprovodný dokument k textu, kde budou vysvětleny některé složitější modifikace. Pár rad na oživení textu se vždy hodí a je to známka dobrého korektora. Jestli si představujete, že se vám vrátí text, kde budou červeně zaškrtnuty pouze hrubky, tak se pletete. Jak je již uvedeno výše, tak komplexní korektura zahrnuje mnohem víc a komentářů v textu bývá požehnaně.

Korekturu nepotřebuji, pravopis zvládám levou zadní

Ano, i s takovými názory se setkáváme a často bývá na naši práci nahlíženo jako na zbytečnou a nepotřebnou. Je nutno si připomenout, že nikdo není dokonalý a každý dělá chyby. Velmi hojně se stává, že nevidíme právě ty, které jsme sami nasekali. Pokud máte například v hlavě zafixováno, že se píše 18-ti a je to správně, tak samozřejmě, že i po desáté kontrole textu vám nedojde, že je to špatně. Řiďte se pravidlem „víc očí víc vidí“. Korektor je tu právě od toho, aby vašemu textu dal hlavu a patu. Mějte na paměti, že čtenáři vašeho textu mají oči na stopkách a můžete si to u nich „zavařit“. V případě akademické práce vám to může zhoršit i hodnocení.

Korektury jsou „zbytečně“ drahé

Proč si neobjednávat podezřele levnou korekturu jsme si již objasnili, ale někomu připadá komplexní korektura textu velmi drahá. Chtěly bychom znovu apelovat na to, že to není jen „prolítnutí textu zběžně očima“, ale jedná se o několikanásobnou kontrolu, která zabere mnoho času a zajistí „čistotu“ vašeho textu. Nemusíme, doufám, snad ani zmiňovat, že čas je nejdražší komodita na trhu. To, že jsou korektury možné dělat z domova, přece neznamená, že by za ten samý čas, který ostatní lidé tráví v práci, mělo být méně zaplaceno. Jediný rozdíl asi je, že u toho můžete být v pyžamu. 😁 Celková cena za normostranu by vám samozřejmě měla být jasně vyčíslena předem.

Vypíchneme si pár důležitých mouder na závěr

  • Výsledný text je vaše vizitka.
  • Korekturu nemůže dělat každý s jazykovým citem.
  • Vyberte si korektora profíka.
  • Jazyková korektura nestačí.
  • Konzultace je důležitá.
  • Každý dělá chyby a je dobré si nechat text zkontrolovat.
  • Korekce textu není za hubičku.


Chtěly bychom poděkovat všem, kteří naši práci nepodceňují a podporují nás na sociálních sítích. Vážíme si každé vaší zpětné vazby. Milujeme svou práci a jsme rády, že vás náš projekt baví!


Karla & Sabina

Populární příspěvky z tohoto blogu

Tituly: Jak koho oslovovat?

O NÁS