Vycpávková a opakující se slova (BÝT, DÁT, DĚLAT)
Slovesa BÝT, DÁT, DĚLAT jsou v podstatě takové tři základní stavební kameny našeho jazyka. Nejsou však nadužívané? Pojďme se nad touto problematikou zamyslet v dnešním článku.
Proč se nám opakují tato slovesa?
Při korigování různorodých textů často narážíme na opakující se slova. Nejčastěji to jsou právě tato slovesa, která můžeme v některých případech nahradit za některá vhodnější. V neformálních rozhovorech či textech si člověk na nadužívání slov pozor nedává. Není to ani žádoucí, protože by mohl text nebo rozhovor působit příliš strojeně, avšak ve formálních textech (odborné práce, zpravodajské články, webové stránky, formální e-maily, studentské práce) mohou opakující se slova působit rušivě. Uvedeme si pár názorných příkladů.
- Byla na večeři s kolegou. → Povečeřela s kolegou.
- Byl na firemním školení. → Zúčastnil se firemního školení.
- Přívěsek si můžete dát na klíče. → Přívěsek si můžete připnout na klíče.
- Dejte to na recepci. → Nechejte mi to na recepci.
- Z těsta uděláme placku. → Z těsta vytvarujeme placku.
- Teď nemůžu přijet, dělám večeři. → Teď nemůžu přijet, připravuji večeři.
- Dala mu k narozeninám kolo. → Darovala mu k narozeninám kolo.
Jak to na vás působí? Už jste také nadužívání těchto sloves zaznamenali?
Jak zlepšit svůj projev?
Každý člověk má jedinečnou slovní zásobu. Pojďte si dát za úkol, že své mluvené i písemné projevy budete nějakou dobu analyzovat. Objevená opakující se slova si průběžně i s kontextem zapisujte. Třeba do poznámek v telefonu, ten má člověk vždy při ruce. Přibližně po týdnu si sedněte a zkuste se těchto slov zbavit. Nemusejí to být jen tato tři slovesa, každý člověk má svá oblíbená, tedy i nadužívaná, slova. V některých případech je musíme ze sdělení úplně vyhodit, jindy nahradit. Doporučujeme nahlédnout i do slovníku synonym, na internetu jich naleznete rovnou několik. Následně si zkuste věty „překopat“, respektive přeformulovat tak, abyste se vyhnuli „oblíbeným“ slovům. Podvědomě si na ně budete dávat pozor a vaše mluvené i psané projevy je časem zlepší, protože obohatíte svou slovní zásobu.
V mluvených projevech to bývají tato:
- jakoby,
- hmmm,
- no,
- tak,
- takhle,
- prostě,
- mimochodem,
- nicméně,
- reálně,
- jasně,
- vlastně,
- určitě,
- další.
V psaných projevech to mohou být tato:
- například,
- klidně,
- pravděpodobně,
- přinejmenším,
- popřípadě,
- eventuálně,
- konkrétně,
- čili,
- další.
Teď jste se možná zarazili a říkáte si: „Co je na těchto slovech špatně?“ Problematické je právě jejich nadužívání. Pokud jste zpozorovali, že máte v jednom odstavci pětkrát použité jedno z výše zmíněných slov, můžete ho označit za své vycpávkové slovo.
Užití vycpávkových slov neboli slovní vaty má několik důvodů. Zde si uvedeme ty nejčastější:
- Autor chce nahnat počet slov ve svém textu.
- Člověk si zkrátka některé slovo oblíbil natolik, že ho nevědomky tlačí do každé druhé věty.
- Mluvčí se snaží působit profesionálněji, a proto „obohacuje“ své projevy vycpávkovými slovy. (Opět bychom chtěly vypíchnout, že problematické je pouze nadužívání.)
- Nedostatek slovní zásoby.
- Nervozita z projevu.
- Rychle napsané a nezkontrolované sdělení.
- Sporadické formální projevy. (Člověk, který se v běžném životě nepotřebuje formálně vyjadřovat.)
- Únava či stres.
- Nepřipravený projev.
- A mnoho dalších důvodů.
Jak vidíte, může se za tím skrývat opravdu hodně důvodů. Když jsme unavené, tak samy na sobě pozorujeme, že je pro nás obtížné zformulovat myšlenku a předat danou informaci bez přeřeků a slovní vaty.
Výzva Červené propisky
Pojďme zlepšit své projevy. Ode dneška do příštího čtvrtka budeme svá sdělení analyzovat (jak bylo zmíněno výše). Dne 11. 8. vám na stories nasdílíme svá oblíbená slova. Budeme rády, když se přidáte a na stories uveřejníte ta svá. Pokud se vám nechce je sdílet veřejně, stačí do zpráv či e-mailem. Nastavte si na 11. 8. upomínku. Jsme opravdu zvědavé, která slova zmíníte a která odhalíme ve svých projevech.